Dress code

White tie

Není víc formálnější dress code než White Tie, který se řídí velice striktními pravidly. Setkáte se s ním při nejvíce společenských večerních akcích, jako jsou formální galavečery, plesy v opeře, státní události nebo královské svatby.

Ženy oblékají dlouhé večerní nebo plesové šaty. Šaty mohou být velmi honosné a okázalé v různých barvách a dekorech. Za vhodné doplňky se považují večerní rukavice překrývající lokty, luxusní šperky, čelenky a také by nemělo chybět psaníčko.

Black tie

S Black Tie se nejčastěji setkáte při večírcích, svatbách a významných událostech, které jsou pořádány ve večerních hodinách.

Pro ženy jsou ideální dlouhé šaty v tmavých barvách. Samozřejmostí jsou boty na podpatku s uzavřenou špičkou a barevně sladěné drobné psaníčko. Dokonalý dojem podtrhnou šperky, vhodné jsou například diamantové, perlové nebo zlaté šperky.

Black tie creative

Jak napovídá slovo creative, jedná se o nápaditější podobu Black tie. Cílem je nesplynout s davem.

Základem pro ženy je večerní toaleta – dlouhé šaty mohou mít výraznější barvy, potisky nebo třeba rafinované průstřihy a výstřihy. Povolené jsou i dokonale padnoucí kostýmy a dlouhé overaly. Kreativitu je možné předvést i v doplňcích – výrazná psaníčka v nápaditých tvarech, ozdoby do vlasů nebo šperky.

Bussines formal

S business dress codem se můžeme setkat velmi často. Business formal je reprezentativní společenský oděv, který znamená pro finančníky, právníky a obchodníky běžné denní oblečení.

Žena může volit mezi sukní, šaty, kalhoty nebo oblek. Oblek být měl být konzervativní v tmavších barvách. V létě je možné zvolit světlejší odstíny. Upřednostňují se klasické střihy, sukně by měla mít délku ke kolenům. Business šaty by měly být jednobarevné nebo s decentním vzorem, jako je kostka nebo proužek. Doplnit je lze sakem s délkou k bokům ve stejné barvě. Vhodnou obuví jsou černé kožené lodičky, baleríny nebo boty pánského stylu. Upřednostňuje se střídmost, a to jak ve volbě šperků, tak i ve zvoleném make-upu.

Bussines casual

Je to styl oblékání, se kterým se běžně setkáme v obchodním životě. Ženy mají větší svobodu při výběru než u stylu "business formal", oblečení je pohodlné, ale neztrácí na eleganci.

Dámy si mohou obléci šaty, kalhotové nebo sukňové kostýmky, společenské kalhoty nebo sukně. v kombinaci s halenkou, košilí doplněné svetříkem nebo vestou. Délka šatů a sukně by měla dosahovat vždy ke kolenům. Velké výstřihy a krátké sukně a vyzývavé oblečení nejsou vůbec vhodné.

Casual

Tento styl představuje neformální volnočasové oblečení pro každodenní nošení. Je to styl oblékání bez přísných pravidel a předpisů, do kterého se promítá vaše osobitost. Patří sem trička, džíny, sukně, šortky, šaty nebo i sportovní sako. Zkrátka oblečení, které běžně nosíte, pokud jdete mezi lidi. Vynechejte ovšem outdoorové oblečení nebo oblečení na sport jako legíny, tepláky nebo šusťákové a funkční bundy.

Smart casual

Jedná se o neformální, ale přitom stále elegantní oděv, který většinou odpovídá normám a typům zaměstnání. Oblečení by mělo být módní a elegantní. Oblečení je kombinované kreativním způsobem, a jako celek působí upraveně a elegantně.

Pro ženy jsou vhodné moderní šaty, sukně, overal s blejzrem nebo kardiganem, černé kalhoty nebo džíny s elegantní halenkou nebo tunikou. Pro kabelku a obuv nejsou uvedena žádná zvláštní pravidla.

Coctail

Jak už název napovídá, tento styl oblékání je vhodný na party a svatby.

Dámy zazáří v koktejlových šatech doplněné lodičkami nebo balerínami a malou kabelkou. Pokud se ženy necítí dobře v koktejlových šatech, mohou zvolit kalhotový kostým. Ten by měl být doplněný o výrazné šperky a líčení.


Speciální příležitosti, které je dobré znát

O tom, jak slavnostně se obléct, rozhoduje typ akce. Jiný dress code vyžaduje večerní premiéra v Národním divadle a jiný alternativní scéna na maloměstě.

Národní divadlo a státní opera

Do Národního divadla a Státní opery zvolte formální a slavnostní oděv, obzvlášť když se chystáte na slavnostní večerní premiéru. Vhodné jsou společenské večerní šaty. Nepleťte si je však se šaty plesovými. Do divadel se hodí spíše jednodušší splývavé střihy a jednolité odstíny tmavších barev. Na běžné představení můžete zvolit sukni, ale kratš než po kolena nechejte doma. Naopak sáhněte po té delší v kombinaci s elegantním topem a sakem. Malé černé také nikoho neurazí a nic s nimi nepokazíte.

Filmová premiéra

Vždy by mělo být určeno na pozvánce a dress code se může lišit. Pokud není určeno, nic nezkazíte koktejlovými šaty a odvážnějšími šperky či kabelkou.